Kutsu kansanedustaja kylään

Kutsu kansanedustaja demokratiadialogiin! 

Haastoimme kansanedustajat mukaan nuorten Politiikkaviikolle! Miksi kansanedustaja on itse innostunut vaikuttamaan nuorena ja millaista on kansanedustajan työ? Haasteeseen vastanneet kansanedustajat ovat valmiita vierailemaan kouluissa, nuorisotaloilla tai vaikka partioilloissa kertomaan oman vaikuttajatarinansa.

Voitte kutsua kansanedustajan kylään Politiikkaviikolla 4.-10.11. ja järjestää nuorten kanssa demokratiadialogin Erätauko-menetelmällä. Ohjeet dialogin järjestämiseen löytyvät kootusti tältä sivulta. Kansanedustajien yhteystiedot löytyvät vaalipiireittäin alta.

Helsingin vaalipiiri

Outi Alanko-Kahiluoto

     Outi Alanko-Kahiluoto
     Vihreät
     Yhteydenotot: heidi.jarvenpaa@eduskunta.fi,
     050 303 0817
 

Paavo Arhinmaki     Paavo Arhinmäki 
     
Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: paavo.arhinmaki@eduskunta.fi 

 

Eva Biaudet     Eva Biaudet 
     
RKP
     Yhteydenotot: eva.biaudet@riksdagen.fi
     johanna.mantere@riksdagen.fi (avustaja) 
 

Atte Harjanne     Atte Harjanne 
     
Vihreät
     Yhteydenotot: atte.harjanne@eduskunta.fi,
     olli-pekka.paasivirta@eduskunta.fi (avustaja)
 

Eveliina Heinäluoma     Eveliina Heinäluoma 
     SDP
     Yhteydenotot: eveliina.heinaluoma@eduskunta.fi,
     09 432 3050
 

Mari Holopainen     Mari Holopainen
     
Vihreät
     Yhteydenotot: mari.holopainen@eduskunta.fi,
     riina.laurila@eduskunta.fi (avustaja), 050 304 0771
 

Veronika Honkasalo      Veronika Honkasalo
     
Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: veronika.honkasalo@eduskunta.fi,
     040 555 9409
 

Mai Kivelä     Mai Kivelä
     
Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: mai.kivela@eduskunta.fi,
     samira.mansikkavuori@eduskunta.fi
 

Terhi Koulumies     Terhi Koulumies
   
 Kokoomus
     Yhteydenotot: terhi.koulumies@eduskunta.fi,
     050 350 0055
 

Erkki Tuomioja     Erkki Tuomioja
     
SDP
     Yhteydenotot: erkkituomioja@hotmail.com
 


Uudenmaan vaalipiiri

Tiina Elo

     Tiina Elo
     
Vihreät
     Yhteydenotot: susanna.luukinen@eduskunta.fi (avustaja)

 

Inka Hopsu

     Inka Hopsu 
     
Vihreät
     Yhteydenotot: inka.hopsu@eduskunta.fi

 

Saara Hyrkkö

     Saara Hyrkkö
     
Vihreät
     Yhteydenotot: senni.martikainen@eduskunta.fi (avustaja), 
     046 922 1223
 

Pihla Keto-Huovinen

     Pihla Keto-Huovinen 
     
Kokoomus
     Yhteydenotot: pihla.keto-huovinen@eduskunta.fi,
     tommi.pyykko@eduskunta.fi (avustaja)


Noora Koponen     Noora Koponen
     
Vihreät
     Yhteydenotot: salla.aalto@eduskunta.fi (avustaja),
     050 590 5391
 

Johan Kvarnstrom

     Johan Kvarnström
     SDP
     Yhteydenotot: johan.kvarnstrom@eduskunta.fi, 050 514 4080,
     jacob.storbjork@eduskunta.fi (avustaja)
 

Mia Laiho

     Mia Laiho
     
Kokoomus
     Yhteydenotot: heidi.hanhela@eduskunta.fi (avustaja), 
     050 574 2224
 

Pia Lohikoski     Pia Lohikoski
     
Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: pia.lohikoski@eduskunta.fi 

 

Leena Meri

     Leena Meri 
   
 Perussuomalaiset
     Yhteydenotot: leena.meri@eduskunta.fi
     jessica.vahtera@eduskunta.fi (avustaja)
 

Sari Multala

     Sari Multala
     
Kokoomus
     Yhteydenotot: sari.multala@eduskunta.fi,
    santeri.lohi@eduskunta.fi (avustaja)
 

Mika Niikko

     Mika Niikko
   
 Perussuomalaiset
     Yhteydenotot: laura.wirth@eduskunta.fi (avustaja),
     09 432 4129 


Varsinais-Suomen vaalipiiri

Ritva Elomaa

     Ritva "Kike" Elomaa 
     
Perussuomalaiset
     Yhteydenotot: ritva.elomaa@eduskunta.fi,
     040 082 4774, 050 512 0806
 

Saara-Sofia Sirén     Saara-Sofia Sirén
     
Kokoomus
     Yhteydenotot: marika.helin@eduskunta.fi (avustaja)

 

Katja Taimela

     Katja Taimela
      SDP
      Yhteydenotot: katja.taimela@eduskunta.fi

 

    Johannes YrttiahoJohannes Yrttiaho 
     Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: johannes.yrttiaho@eduskunta.fi

 

Satakunnan vaalipiiri 

Matias Marttinen

     Matias Marttinen
   
 Kokoomus
     Yhteydenotot: jaakko.aromaa@eduskunta.fi (avustaja), 
     050 476 9057
 

Hämeen vaalipiiri 

Timo Heinonen

     Timo Heinonen 
 
   Kokoomus
     Yhteydenotot: timo.heinonen@eduskunta.fi,
     malin.anomaa@eduskunta.fi (avustaja) 
 

Päivi Räsänen

     Päivi Räsänen
     
Kristillisdemokraatit
     Yhteydenotot: paivi.rasanen@eduskunta.fi

 

Pirkanmaan vaalipiiri 

Satu Hassi

     Satu Hassi
   
 Vihreät
     Yhteydenotot: satu.hassi@eduskunta.fi,
     janne.salakka@eduskunta.fi (avustaja) 
 

Pauli Kiuru     Pauli Kiuru
 
   Kokoomus
     Yhteydenotot: pauli.kiuru@eduskunta.fi
     040 540 6937
 

Anna Kontula

     Anna Kontula
 
   Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: anna.kontula@eduskunta.fi

 

Ilmari Nurminen     Ilmari Nurminen
     SDP
     Yhteydenotot: ilmari.nurminen@eduskunta.fi
      noora.eilola@eduskunta.fi (avustaja)
 

Jouni Ovaska

     Jouni Ovaska
 
   Keskusta
     Yhteydenotot: anne-mari.pekkarinen@eduskunta.fi (avustaja) 

 

Arto Satonen

     Arto Satonen 
   
 Kokoomus
     Yhteydenotot: arto.satonen@eduskunta.fi

 

Iiris Suomela

     Iiris Suomela
   
 Vihreät
     Yhteydenotot: iiris.suomela@eduskunta.fi,
     janne.salakka@eduskunta.fi (avustaja)
 

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Hanna Holopainen

     Hanna Holopainen
   
 Vihreät
     Yhteydenotot: hanna-kaisa.lahde@eduskunta.fi (avustaja)

 

Anneli Kiljunen

     Anneli Kiljunen
     
SDP
     anneli.kiljunen@eduskunta.fi,
     09 432 3123
 

Sheikki Laakso

     Sheikki Laakso
     
Perussuomalaiset
     Yhteydenotot: sheikki.laakso@eduskunta.fi,
     050 514 4208
 

Niina Malm

     Niina Malm
 
   SDP
     Yhteydenotot: niina.malm@eduskunta.fi

 

Savo-Karjalan vaalipiiri

Merja Mäkisalo-Ropponen

     Merja Mäkisalo-Ropponen
     
SDP
     Yhteydenotot: merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi

 

Anu Vehvilainen

     Anu Vehviläinen
     
Keskusta
     Yhteydenotot: anu.vehvilainen@eduskunta.fi

 

Vaasan vaalipiiri

Kim Berg

     Kim Berg
 
   SDP
     Yhteydenotot: kim.berg@eduskunta.fi,
     050 514 3196
 

Pasi Kivisaari

     Pasi Kivisaari
     Keskusta
     Yhteydenotot: mikko.mannikko@eduskunta.fi (avustaja)

 

Janne Sankelo     Janne Sankelo
     
Kokoomus
     Yhteydenotot: aku.autio@eduskunta.fi (avustaja)

 

Keski-Suomen vaalipiiri 

Bella Forsgren

     Bella Forsgren
 
   Vihreät 
     Yhteydenotot: riikka.leinonen@eduskunta.fi

 

Petri Honkonen     Petri Honkonen 
   
 Keskusta
     Yhteydenotot: 050 574 0277 (avustaja)

 

     Joonas Könttä Joonas Könttä
     
Keskusta
     Yhteydenotot: joonas.kontta@eduskunta.fi 

 

Piritta Rantanen

     Piritta Rantanen
     
SDP
     Yhteydenotot: piritta.rantanen@eduskunta.fi
     sanna.laakso@eduskunta.fi (avustaja)
 

Oulun vaalipiiri 

Merja Kyllönen    Merja Kyllönen
   
 Vasemmistoliitto
     Yhteydenotot: merja.kyllonen@eduskunta.fi

 

Juha Pylväs

     Juha Pylväs
 
   Keskusta
     Yhteydenotot: juha.pylvas@eduskunta.fi

 

Mari-Leena Talvitie

     Mari-Leena Talvitie
     
Kokoomus
     Yhteydenotot: laura.pistemaa@eduskunta.fi (avustaja),
     mari-leena.talvitie@eduskunta.fi,
     044 527 3288

Tytti Tuppurainen

     Tytti Tuppurainen 
   
 SDP
     Yhteydenotot: essi.virtanen@eduskunta.fi (avustaja) 
     050 911 0283
     (Kuva: Laura Kotila / Valtioneuvoston kanslia)

Lapin vaalipiiri

Heikki Autto

     Heikki Autto
 
   Kokoomus
     Yhteydenotot: heikki.autto@eduskunta.fi,
     050 512 3874


Mikko Karna     Mikko Kärnä
     
Keskusta
     Yhteydenotot: susanna.junttila@eduskunta.fi (avustaja)