Vaikuttajatapaamiset

Uskomme avoimuuteen ja läpinäkyvyyteen myös vaikuttamistyössä. Siksi julkaisemme tällä sivulla Allianssin työntekijöiden ja puheenjohtajien tapaamiset kansanedustajien ja heidän avustajiensa, ministerien ja heidän avustajiensa, valtion virkamiesten sekä puolueissa merkittävissä tehtävissä toimivien kanssa. Kirjaamme tapaamislistaan myös ministeriöiden ja eduskunnan kuulemiset.

Allianssin edustukset eri työryhmissä ja toimielimissä löydät omalta sivultaan.

Allianssin vaikuttajatapaamiset vuonna 2018

 
Aika
 
Tavattu
  
Allianssin edustaja
   
Tapaamisen
aihe
2.11.
 
Apulaispormestarit Anna-Kaisa Heinämäki ja Johanna Loukaskorpi (Tampere)
 
A. Enbuske, M. Henttinen
 
Politiikkaviikko
1.11.
 
Puhemies Paula Risikko, kansanedustaja Anders Adlercreutz, ministeri Sanni Grahn-Laasonen, erityisavustaja Daniel Sazonov (OKM), Liisa Männistö (OM), Niklas Wilhelmsson (OM)
 
A. Enbuske, V. Hakala, M. Henttinen, K. Uusitalo, V. Viljanen
 
Politiikkaviikko
30.10.
 
Apulaispormestari Pia Pakarinen (Helsinki)
 
V. Hakala, V. Viljanen
 
Politiikkaviikko
29.-31.10.
 
Pääministeri Juha Sipilä, erityisavustaja Jani Raappana, apulaisviestintäjohtaja Päivi Paasikoski (VNK)
 
A. Enbuske
 
Politiikkaviikko, Pohjoismaiset kokoukset Oslossa
10.10.
 
Puheenjohtaja Hilkka Kemppi (Valtion nuorisoneuvosto)
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
9.10.
 
Puheenjohtaja Hanna-Marilla Zidan (Vasemmistonuoret)
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
9.10.
 
Varapuheenjohtaja Maria Ohisalo (Vihreä liitto), viestintäavustaja Riikka Tähkävuori
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
9.10.
 
Kansanedustaja Mikaela Nylander, avustaja Emilia Mattsson
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
9.10.
 
3. varapuheenjohtaja Tiina Ahva (Sininen Tulevaisuus)
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
5.10.
 
Kansanedustaja Sanna Marin, avustaja Emmi Mäkelä
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
4.10.
 
Kansanedustaja Mika Niikko, avustaja Susanna Honkamaa
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
3.10.
 
Kansanedustaja Mari-Leena Talvitie, avustaja Laura Pistemaa
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
3.10.
 
Kansanedustaja Sari Essayah
 
A. Enbuske
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
25.9.
 
Ministeri Sampo Terho, erityisavustaja Toni Ahva (OKM)
 
A. Enbuske,
T. Uusoksa
 
Ratkaistaan Suomen suurin ongelma
6.9.
 
Puheenjohtaja Mariam Rguibi (arviointi- ja avustustoimikunta OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
4.9.
 
Erityisavustaja Daniel Sazonov (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
3.9.
 
Erityisavustaja Titta Andersson-Bohren (SM)
 
A. Munsterhjelm
 
Arpajaislaki
31.8.
 
Erityisavustaja Toni Ahva (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
14.8.
 
Ylitarkastaja Merja Hilpinen, erikoissuunnittelija Mikko Cortés Telléz (OKM)
 
A. Munsterhjelm, J. Lehikoinen, J. Linnainmäki
 
EU Youth Conference 2019, Jäsennelty vuoropuhelu
30.5.
 
Kulttuuriasianneuvos Seija Astala, erikoissuunnittelija Mikko Cortés Telléz (OKM)
 
A. Munsterhjelm, J. Lehikoinen
 
EU Youth Conference 2019
24.-25.5.
 
MEP Miapetra Kumpula-Natri
 
V. Viljanen
 
EU, sosiaaliset oikeudet ja nuorisoalan ajankohtaiset asiat
22.5.
 
Ylijohtaja Esko Ranto (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
4.5.
 
Pääsihteeri Herttaliisa Tuure, suunnittelija Anna-Maria Tenojoki
 
A. Munsterhjelm, A. Tiitinen
 
Nuorisotieto ja -tilastot
25.4.
 
Johtaja Georg Henrik Wrede (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
6.4.
 
Ministeri Antti Häkkänen, erityisavustaja Lauri Koskentausta (OM)
 
A. Munsterhjelm, E. Gebhard
 
Nuorten demokratiakasvatus, kansalaisjärjestöjen avustusjärjestelmä
4.4.
 
Erityisavustaja Elisa Tarkiainen (VM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
27.3.
 
Erityisavustaja Lauri Koskentausta (OM)
 
A. Munsterhjelm
 
Ajankohtaiset asiat
20.3.
 
Erityisavustaja Daniel Sazonov (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Avustusjärjestelmän uudistus
19.3.
 
Varapuhemies Tuula Haatainen
 
A. Munsterhjelm
 
Nuorten syrjäytymisen ehkäisy
21.2.
 
Ministeri Annika Saarikko, erityisavustaja Riikka Pirkkalainen
 
A. Munsterhjelm, E. Gebhard
 
Perusturvan uudistaminen, ajankohtaiset asiat
22.2.
 
Ministeri Sanni Grahn-Laasonen, erityisavustaja Daniel Sazonov
 
A. Munsterhjelm, E. Gebhard
 
Perusturvan uudistaminen, demokratiakasvatus kouluissa, ajankohtaiset asiat
15.2.
 
Erityisavustaja Heikki Kuutti Uusitalo (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Demokratiakasvatus kouluissa, ajankohtaiset asiat
13.2.
 
Kristina Kaihari (Opetushallitus), Maria Wakeham-Hartonen (OM)
 
V. Viljanen, K. Uusitalo
 
Nuorisovaalit-hankkeen purku, demokratiakasvatus kouluissa
8.2.
 
Immo Parviainen  (OKM nuorisoyksikkö), Sirpa Syrjä (Kirkkohallitus), Anna Vilen (Espoon kaupunki) sekä järjestöjen edustajia
 
A. Munsterhjelm, H. Axelin ja T. Uusoksa
 
Nuorisoalan suurtapahtumat
7.2.
 
Henrik Vuornos ja Kristian Kyllönen (Kokoomuksen Nuorten Liitto), Janika Takatalo & Niilo Nissinen (Tuhatkunta), Iiris Suomela, Sameli Sivonen ja Salla Merikukka (Vihreät nuoret ja opiskelijat), Mikkel Näkkäläjärvi ja Simo Rissanen (Demarinuoret), Jesse Jääskeläinen ja Topi Kytölehto (SONK), Suvi Mäkeläinen ja Inkeri Sundberg (Keskustanuoret), Emmi Paajanen (Keskustaopiskelijat), Tiina Ahva (Siniset Nuoret)
 
E. Gebhard, J. Järvenpää, A. Munsterhjelm
 
Eduskuntavaalit 2019 ja muut ajankohtaiset asiat
19.1.
 
Erikoissuunittelija Mikko Cortés Téllez (OKM)
 
A. Munsterhjelm
 
Osaamiskeskusasiat
17.1.
 
Georg Henrik Wrede, Emma Kuusi, Mikko Cortés Téllez, Tarja Anttonen, Mariam Rguibi (OKM)
 
A. Munsterhjelm, H. Axelin, M. Martikainen
 
Osaamiskeskusasiat
        ......................   .....................