allianssi
PALAUTE SIVUKARTTA HAKU
    KOKEMUKSIA     OHJELMAT LYHYESTI     USEIN KYSYTTYÄ
IN ENGLISH  
ETUSIVU
AU PAIR
Au Pair Eurooppa
Au Pair in America
UUSI OHJELMA - Au Pair in Australia
UUSI OHJELMA - Au Pair in New Zealand
HOTELLITYÖ
Go Britain
Hotel Employment UK
Bournemouth Work Experience
VAPAAEHTOISTYÖ
Kansainväliset työleirit
Medium/Long Term Volunteer
European Voluntary Service - EVS
Volunteer South Africa
American Conservation Experience - ACE
WORK EXPERIENCE
Go Australia
Go New Zealand
Intercultural Learning Experience - ILE
Prácticas Costa Rica
Prácticas Ecuador
UUSI OHJELMA - Prácticas Mexico
Swap Canada
Work Experience Germany
UUSI OHJELMA - Oregon Internship USA
Work Experience Austria
KIELIKURSSIT
Costa Rica
Ecuador
Meksiko
Itävalta
Guadeloupe
Swap Canada

kuva / kanootteja-2.jpg kuva / SWAP Canada_8.2.JPG

Ikäraja: 18 - 30
Oleskeluaika : enintään 6 kuukautta
Hakuaika: viimeistään 2 kk ennen toivottua aloitusaikaa
Ohjelmamaksu: 490 euroa
Aloitus: ympäri vuoden.

SWAP Canada -ohjelman idea on tarjota korkeakouluopiskelijoille mahdollisuus lähteä työnhakuun Kanadaan. SWAP eli Student Work Abroad Programme on Kanadan suurin vaihto-ohjelma, johon osallistuu noin 6500 opiskelijaa vuosittain. Ohjelmassa on mukana 25 maata ja myös suomalaisilla opiskelijoilla on vuosittain mahdollisuus osallistua. Canadian Federation of Students on ohjelman järjestäjä. Viisumilla voi työskennellä kuusi kuukautta. Viisumia ei voi jatkaa. Viisumilla tulee matkustaa Kanadaan viimeistään 12 kuukauden sisällä sen myöntämisestä.

Viisumi oikeuttaa työskentelyn millä tahansa alalla. Työllistymiseen vaikuttaa kielitaito, koulutus sekä aiempi työkokemus. Useimmat osallistujat työskentelevät palvelualalla, kuten hotelleissa, ravintoloissa, kahviloissa ja myymälöissä. Hiiihtokauden aikana marras- maaliskuussa töitä on runsaasti tarjolla eri hiihtokeskuksissa, etenkin Brittiläisen Kolumbian, Albertan ja Quebecin alueella. Kesän aikana (touko- elokuussa) töitä on runsaasti tarjolla puolestaan matkailualan yrityksissä, kaupan alalla sekä hotelli- ja ravintola- alalla ympäri maata, etenkin suurissa kaupungeissa kuten Vancouverissa, Torontossa ja Montrealissa. Hankalinta työllistyminen on tammikuussa. Kanadassa on kaksi virallista kieltä, englanti ja ranska, mutta ranskan kielen taito on harvoin ehdoton vaatimus töitä haettaessa, eli pelkällä englannin kielen taidolla löytyy töitä helposti. Poikkeuksena on kuitenkin Quebecin alue, missä puhutaan pääasiassa ranskaa ja työntekijöiltä vaaditaan yleensä hyvää ranskan kielen suullista ja kirjallista taitoa. Työskentelyn jälkeen osallistujat voivat jäädä matkustelemaan Kanadaan, mikäli he saavat tähän luvan maahanmuuttoviranomaisilta maahan saapuessaan.

Osallistujien tukena Kanadassa ovat SWAP Hosting Centerit, joiden henkilökunta ja monipuoliset tukipalvelut ovat käytettävissäsi työnhaun helpottamiseksi. Saat tarvittaessa apua työhakemusten tekemiseen sekä tukea ja neuvoja muissakin kysymyksissäsi.

kuva / SWAP Canada_12.2.JPG kuva / SWAP Canada_4.2.JPG kuva / SWAP Canada_2.2.JPG 

MITÄ MAKSAA?

SWAP Kanada -ohjelmamaksu 490 euroa maksetaan haettaessa. Maksuun sisältyy:

  • viisumi, joka oikeuttaa työskentelyyn missä päin tahansa Kanadaa 6 kuukauden ajan 
  • henkilökohtainen palvelu koko hakuprosessin ja ohjelmaan osallistumisen ajan
  • eurooppalainen nuorisokortti (www.europeanyouthcard.fi
  • oikeus Kilroy Travelsin VIP-asiakkuuteen sekä muita etuja ja alennuksia
  • ohjelmakohtainen opas
  • lähtijävalmennus (touko- tai elokuussa)
  • kattava ohjelma- ja maakohtainen infopaketti
  • oikeus käyttää nuorisovaihdon osallistujasivuja
  • osallistumistodistus 
  • kahden ensimmäisen yön majoitus Vancouverissa, Torontossa tai Montrealissa
  • orientaatiotilaisuus (neuvoja työnhakuun, majoitukseen, käytännön asioihin)
  • ilmainen internetin ja tietokoneen käyttömahdollisuus
  • nopeutettu sosiaaliturvatunnuksen haku
  • työpaikka- ja majoitustietoja sisältävien ilmoitustaulujen käyttö
  • postin säilytyspalvelu
  • järjestettyä vapaa-ajan ohjelmaa, kuten pubi iltoja, urheilutapahtumia ja erilaisia retkiä 
  • sähköinen SWAP-infokirje kerran viikossa

Mikäli hakijalle ei myönnetä viisumia, palautamme 300 euroa.

Lennot jokainen lähtijä järjestää ja maksaa itse. SWAP Kanada -ohjelmaan osallistuvilla on Kilroy Travelsissa oma yhteyshenkilö, joka neuvoo reittien valinnassa sekä etsii mahdollisimman edullisia lentovaihtoehtoja. Osallistuja voi itse vapaasti päättää saapumispäivänsä Kanadaan.

Jokaisen osallistujan tulee ottaa kattava matkavakuutus oleskelunsa ajaksi.

Sinun tulee varata mukaan riittävästi rahaa ruokaan, majoituksiin sekä liikkumiseen. Summa riippuu tietysti siitä miten paljon teet töitä ja minkä tasoisissa paikoissa majoitut. Kannattaa kuitenkin huomioida, että vuokra pitää usein maksaa etukäteen, ehkä myös vuokratakuu. Joulukuun lopussa maahan matkaavien tulisi varata rahaa tarpeeeksi, sillä töiden löytäminen tammikuussa on yleensä hankalampaa kuin muina vuoden aikoina.

kuva / SWAP Canada_3.2.JPG kuva / SWAP Canada_11.2.JPG kuva / SWAP Canada_13.2.JPG

KUKA VOI HAKEA?

Ohjelmaan voivat hakea suomalaiset 18 - 30-vuotiaat englanninkielen taitoiset korkeakouluopiskelijat.

MITEN HAETAAN?

Ohjelmaan haetaan sähköisellä hakulomakkeella. Kun olet täyttänyt sähköisen hakulomakkeen ja maksanut ohjelmamaksun sinulle lähetetään sähköpostitse ohjeet koskien ohjelmakohtaisia liitteitä ja niiden toimittamista Allianssiin. HUOM! Jos maksat ohjelmamaksun tilisiirtona lähetä meille kopio maksukuitista, jonka jälkeen lähetämme lisäohjeet sähköpostiisi. Laitathan hakulomakkeeseen sähköpostiosoitteen, jota luet säännöllisesti.

Liitteinä tarvitsemme seuraavat:

  • 3 passikuvaa
  • kopio passista ja opiskelijakortista
  • rikosrekisteriote - Jos hakija on oleskellut yli 6 kuukautta yhtäjaksoisesti ulkomailla yhdessä maassa täytettyään 18- vuotta, hänen tulee toimittaa liitteeksi myös rikosrekisteriote siitä maasta.
  • todistus varallisuudesta (vähintään 2500 Canadan dollaria eli noin 1590 euroa). Todistukseksi käy esimerkiksi englannin kielinen pankin tiliote tai lausunto pankilta.
  • englannin kielinen CV josta käy myös ilmi mitä aiot tehdä Kanadassa. 

Mikäli hakijan terveydentilassa ei ole mitään erityistä, ei lääkärintarkastuksia yleensä tarvita. Huomaa kuitenkin, että jos suunnittelet työskenteleväsi lastenhoidon, terveyspalvelujen tai opetustyön parissa Kanadassa, sinun tulee mennä Suomessa lääkärintarkastukseen Kanadan suulähetystön määrittelemälle lääkärille. Lääkärintarkastus maksaa noin 400 euroa ja testien tulosten saaminen kestää noin kaksi kuukautta eli se pidentää huomattavasti hakuprosessia.

Saatuamme hakulomakkeesi anomme viisumin puolestasi. Viisumin saaminen vaihtelee huomattavasti, mutta se voi kestää noin kolme viikkoa. Hakemuksen toimitettuasi saat meiltä perehdytysmateriaalia. Toimitamme sinulle myös Kilroy Travelsin yhteyshenkilömme kontaktitiedot sopivien lentovaihtoehtojen löytämiseksi. Kun olet ilmoittanut lentoaikataulusi meille, me vahvistamme kahden ensimmäisen yön majoituksen. Saavuttuasi perille osallistut orientaatiotilaisuuteen ja saat vielä infopaketin ja opastusta mm. työnhakuun liittyvissä kysymyksissä. Yhteystoimistomme SWAP palvelee sinua koko Kanadassa oleskelusi ajan.

Jos haluat jäädä matkustelemaan Kanadaan työskentelyn jälkeen, sinun tulee pyytää maahan mennessäsi maahanmuuttoviranomaislta lupaa tähän. Maahanmuuttoviranomaiset päättävät saatko jäädä matkustelemaan maahan työskentelyn jälkeen, ja kuinka pitkäksi ajaksi.

kuva / 2.jpg kuva / 3.jpg kuva / 1.jpg

MIKSI ALLIANSSI?

Valitsemalla Allianssin valitset kokeneen ja luotettavan nuorisovaihto-ohjelmien järjestäjän. Allianssin nuorisovaihto on lähettänyt noin viisitoista tuhatta suomalaisnuorta ulkomaille töihin. Allianssin kautta lähteminen on turvallista, sillä kohdemaassa tukenasi on huolella valittu yhteystoimisto, joka palvelee sinua koko Kanadassa oleskelusi ajan. Saat myös erilaisia alennuksia ja etuja kuten opaskirjoja ja muuta perehdytysmateriaalia lähtöön valmistautumista varten.

Lisätietoja: vaihto(at)alli.fi, puh. 020 755 2605.

 
 
Tulosta Kerro kaverille