Nuorisoalan uutisia

14.12.2017: Allianssin luottamushenkilöryhmät 2018

Allianssin hallitus päätti kokouksessaan 12.12. luottamushenkilöryhmät ja niiden kokoonpanot vuodelle 2018.

Allianssin toimistolla ryhmien toiminnan koordinoinnista vastaa asiantuntija Kirsi Uusitalo kirsi.uusitalo(at)alli.fi Jokaisella ryhmällä on omat sihteerinsä Allianssin toimihenkilöistä.

Kansainvälisen nuorisopolitiikan ryhmä (Eurooppa- ja globaaliryhmät)
Puheenjohtaja Silja Markkula, Suomen Partiolaiset

Eurooppa-työryhmä:
Aleksi Aalto, Suomen Lukiolaisten Liitto
Juho Aalto, Pohjola-Nordenin Nuorisoliitto
Veera Alahuhta, Suomen Ylioppilaskuntien Liitto
Juulia Heikkinen, Kansainvälisen politiikan yhdistys ry (FAIA)
Eini Järvi, Suomen Opiskelija-Allianssi - OSKU
Jenni Röynä, EYP Finland
Nitin Sood, Seta
Mari Tuokko, Eurooppanuoret

Globaali-työryhmä:
Alviina Alametsä, Vihreät nuoret
Samuel Drake, Vasemmistonuoret
Salla Kuuluvainen, Plan International Suomi
Jasmine Malla, Erasmus Student Network
Linda Nyholm, Kynnys ry
Ilmi Salminen, Helsingin yliopiston ylioppilaskunta
Salla Uusitalo, Suomen YK-nuoret
Niklas Vaalgamaa, Kirkon Ulkomaanapu

Sihteerit Noora Löfström ja Jarkko Lehikoinen

Nuorisoalan viestinnän kehittämisen ryhmä
Puheenjohtaja Peppi Tervo-Hiltula

Aleksi Heikola, Vasemmistonuoret
Lauri Kanerva, Järvenpään nuorisopalvelut
Niina Meriläinen, Tampereen yliopisto
Katri Korolainen, Nuori Kirkko

sihteeri Leena Pihlajamäki

Nuorisotyön tulevaisuus -ryhmä
Puheenjohtaja Hanna Koskenkangas, Lasten ja nuorten säätiö

Katja Günther, Vantaan nuorisopalvelut
Vilppu Huomo, Espoon seurakuntayhtymä
Erno Kääriäinen, Suomen Setlementtiliitto
Sampo-Ilmari Tuhkalehto, Music Against Drugs
Janne Peltola, Suomen Partiolaiset
Essi Miettinen, Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU
Sari Hälinen, Väestöliitto
Jenni Helenius, Mannerheimin Lastensuojeluliitto

Sihteeri Henni Axelin

Nuorisotyön menetelmien kehittämisen ryhmä
Puheenjohtaja Jari Pulkkinen, Kirkkohallitus

Özlem Akpirinc, Allianssi / kouluttajarinki
Suvi Heikkinen, Suomen AFS
Ari Inkinen, Suomen NMKY:n Liitto
Katja Levo, Auralan Nuoret ry, Turun Tyttöjen Talo
Elina Mäkelä, Vantaan kaupungin nuorisopalvelut
Ritva Saarikettu, Nuorisokeskus Villa Elba
Lumi Sallinen, SAMOK

Sihteerit Jarkko Lehikoinen ja Tiina Hokkanen

Nuorten osallisuus ja vaalit -ryhmä:
Puheenjohtaja Iija Filen, Suomen Nuorisoseurat

Lassi Kangasluoma, Nuorten Ystävät
Heikki Ojala, Suomen Setlementtiliitto
Suvi Ovaska, Mäntsälän kunta
Petteri Strömberg, Suomen Lukiolaisten Liitto
Sirpa Syrjä, Kirkkohallitus, kasvatus ja perheasiat
Annakaisa Tikkinen, Suomen Partiolaiset
Jade Tähtinen, Suomen Opiskelija-Allianssi - OSKU

Sihteerit Kirsi Uusitalo ja Virva Viljanen

Yhdenvertaisuusryhmä
Puheenjohtaja Tekla Kosonen, Vihreät nuoret ja opiskelijat

Suvi Autiosaari, Kölvi
Pia Björkman, Kehitysvammaisten tukiliitto
Noora Haaja, Invalidiliitto
Susanna Halme, Keskustanuoret
Heta-Elena Heiskanen, Tampereen yliopisto
Heta Hölttä, Seta
Fredrik Kass, Kirkkohallitus
Leena Koivusaari, Lihastautiliitto
Anni Mannelin, Aspa-säätiö
Kuura Maula, Vasemmistonuoret
Minna Sarola, Rinnekoti-säätiö

Sihteeri Laura Heinonen



Takaisin